Lekcie Virtuálneho šéfa - Plán B

06.05.2020

... a dnes mohlo byť všetko inak.

Tí ktorí používajú na efektívne manažovanie času Eisenhowerov princíp vedia, že plánovanie patrí do zložky Dôležité, ale nie Urgentné. Áno, to je to miesto v hlave, či na stole, kde máme všetky veci, o ktorých vieme, že sú pre náš úspech z dlhodobého hľadiska kľúčové, ale dnes na ne jednoducho nemáme čas. Možno zajtra. Alebo o týždeň, keď dokončíme to, čo aktuálne "horí".

"Ak zlyháte pri plánovaní, pripravte sa na zlyhanie!"

Aj ja som bol aktívny "hasič", kým som sa sám riadne nepopálil. Múdri sa učia na chybách druhých, my ostatní to potrebujeme zažiť na vlastnej koži.

Počas môjho pôsobenia v nadnárodných spoločnostiach som bol často súčasťou projektových tímov, ktoré mali za úlohu vytvoriť "business continuity plan", čiže plán ako účinne zvládnuť krízovú situáciu s minimálnymi stratami. Všetci sme rozumeli, že je to dôležité, ale nie úplne sme chápali, prečo to musíme robiť, keďže sme si nevedeli predstaviť situáciu, v ktorej by sa takýto plán reálne využil. Až dnešná doba ukázala, že takáto strategická investícia môže pre podnikanie znamenať rozdiel medzi prežitím a krachom.

Poučený a zocelený korporátnym svetom som sa vrátil k podnikaniu. Mali sme skvelý biznis plán. Plán A. Vedel som, že treba mať aj plán B, ale však to poznáte - nebol na to čas. A hlavne, akokoľvek som plán A zvŕtal zo všetkých strán a uhlov, bol jednoducho nepriestrelný. Musel vyjsť.

Nevyšiel. Plán B som musel narýchlo tvoriť, keď už bolo neskoro. Zrazu som mal naňho čas. Čas, ktorý bol veľmi drahý.

Zvládol som to. Funguje mi hlava, mám zdravé ruky a nohy a keď dostanem od života facku, zapínam adaptačný systém na 100%. Poučený osobnou skúsenosťou som navždy presunul plán B do záložky Urgentné a Dôležité.

Oplatilo sa. Dnes je všetko inak. Korona šialenstvo ma zastihlo pripraveného, pretože všetko, čo som za posledné roky urobil, malo vo svojej DNA plán B. Tí z mojich klientov, ktorí sa poučili na mojich chybách, dnes napáchajú paniku a vďaka plánu B dolaďujú len potrebné detaily pre ďalšie úspešné fungovanie. Pre všetkých ostatných budem mať v rukách najsilnejší argument - ich vlastnú skúsenosť.